Основната цел на възпитанието е успешната социализация. Родителят се опитва да помогне на детето си да се приспособи адекватно към социума. Той го учи на правилата, по които се "играе" в обществото. В това, разбира се, има много ползи. На почти всеки от нас е повтаряно до безкрай кога се казва "благодаря", кога "извинете", как се провежда разговор с по-възрастен човек, как се честити рожден ден и т.н. Тези знания ни помагат да реагираме почти автоматично в ежедневните ситуации и да се движим в света по мирен и спокоен начин.
Какво обаче става, когато възпитанието на родителите не е адекватно за времето, в което ще се реализират децата им? Това мисля, че е проблем, с който се сблъскаха много българи, които израснаха в периода на прехода. Бяхме учени да сме скромни, а новото време изискваше от нас пробивност и самочувствие. Бяхме възпитани да потискаме себе си в името на колектива, а най-ценени се оказаха хората с ярка индивидуалност. Бяхме учени да не се целим прекалено високо, а ни задминаха хората, които вярваха в най-смелите си мечти. Зле възпитаните деца изведнъж се оказаха най-добре подготвени за реализация.
Идва ни да се сърдим на родителите ни, но всъщност това е безсмислено. Те са ни предали принципи, които са смятали, че ще ни свършат най-добра работа някой ден. Нямало е как да предвидят рязката промяна в нагласите на обществото. Това, което можем да направим обаче е много внимателно да преразгледаме кои от убежденията ни вече са остарели и безполезни, но продължават да ръководят живота ни и да ни ограничават. След това да се освободим от тях и да ги заменим с такива, които вече съответстват на нашата личност днес.
Сигурни ли сте?