Движението body positivity се основава на идеята, че всяко човешко тяло заслужава уважение и грижа, независимо от размера и особеностите си. То произлиза от движението за приемане на пълните хора, но се разширява, за да включи тела от всякакъв тип. Поводът за създаването на тези движения е ясен - огромният акцент върху външния вид и социалният натиск в западните общества да се моделира всяко тяло до идеала, разпространен в медиите.
Всъщност идеята, че човешкото тяло може да се оформя, за да изглежда по определен начин, завладява западните общества с пълна сила чак във втората половина на 20-ти век. Разпространението на диети за отслабване, фитнес програми и пластична хирургия създават илюзията, че имаме свободата да изглеждаме както си искаме. Но каква е цената на всичко това? Често се стига до изтощение, постоянна фрустрация, хранителни дефицити, хранителни разстройства и необратими странични ефекти от пластичните интервенции. И всичко това, за да се постигне един идеал, който е изцяло обусловен от културата и епохата, в която живеем и е неестествен за голяма част от хората.
Човек може да обича себе си на много нива, но едно от основните е свързано с любовта към тялото му. Лишенията и тежките физически упражнения не са любов към тялото. Пластичните интервенции са травми за него, от които трябва да се съвзема както би се съвземало от болест. В цялото това неприемане на нашата физическа естественост, се извършва едно жестоко заглушаване на вътрешния глас, което ни води все по-далеч от нас самите и ни прави роби на обществените стандарти.
Какво е решението? Със сигурност не е залитане в другата крайност. Има хора, които критикуват движението body positivity, защото според тях то промотира наднорменото тегло. Но това е неразбиране на основните му принципи. Да се тъпчеш с боклуци и да водиш заседнал начин на живот също е проява на неуважение към тялото ти. Хората с наднормено тегло обаче могат да свалят излишните килограми без стрес, по здравословен начин и с търпение и разбиране към себе си и истинските проблеми, които са ги довели до напълняването. Всъщност в психологията се смята, че излишните килограми не са случайни, а са свързани с психологически затруднения, които клиентът се опитва да реши през дисфункционална връзка с храната. Затова и много хора, които ходят на психотерапия, се освобождават от излишните килограми, без да се налага да полагат специални усилия за това. Те просто се връщат към своя естествен ритъм.
Човекът, който живее в хармония с тялото си е здрав, спокоен и излъчва красота. Нека новият идеал за красота да е здравото тяло.
Сигурни ли сте?