Според статистиката при 1 от 10 клиента се наблюдава влошаване на симптоматиката след психотерапия. Това не е нов феномен и дори Фройд е писал за него през 1923 година, наричайки го "негативна терапевтична реакция". Неговата хипотеза е, че клиенти, които не могат да признаят пред себе си чувството за вина, се влошават, както и тези, които не искат да видят причините за проблемите си.
През годините са правени редица изследвания, за да се определят рисковите фактори, които определят подобен неблагоприятен изход. Установено е, че няма нито един психотерапевтичен метод, който да е по-успешен от другите. Във всички направления има и неуспешни случаи. Също така няма значение какви са характеристиките на клиента като пол, възраст или проблем, заради който са потърсили помощ.
Единственият фактор, който се е оказал от значение е качеството на връзката между терапевта и клиента. При лоша терапевтична връзка, шансовете за неуспех са доста по-големи. За съжаление, има много психотерапевти, които злоупотребяват с клиентите си, но не става въпрос само за такива сериозни етични нарушения. Може просто да не ви е симпатичен психотерапевтът или да имате прекалено различни ценности. Много често този процес е двустранен и се създава напрежение, което може да възпрепятства емпатията и доверието. Ако това е налице още в началото на терапията, би било добре да потърсите друг специалист, който да ви пасне по-добре. Ако се случи след като вече терапията е напреднала, може да го адресирате пред психотерапевта си и да се опитате да изясните какво точно се е случило. Ако не срещнете разбиране и не ви олекне след този разговор, отново ви съветвам да смените психотерапевта.
Сигурни ли сте?
КОМЕНТАРИ
А кой е най-важният фактор за успеха на един психопат?