Всъщност често хората смятат, че нарцисистите обичат себе си прекалено. Това обаче е илюзия, както и почти всичко друго свързано с тях. Нарцисистът обича да изглежда по начин, който ще му донесе чуждото възхищение и утвърждаване. За да ги получи, той е готов да стигне до крайности.
Всеки е присъствал в компания, където има един човек, който не спира да говори и открито се стреми да получи цялото внимание на присъстващите. Много често успява в това начинание, защото хората са учтиви или объркани от тази доминираща експресивност. Но не знам дали сте забелязвали какво се случва с един такъв човек, ако по някаква причина не успее да събере всички погледи върху себе си. В такива моменти, дори и да са кратки, на лицето му често е изписано недоволство, нетърпение, дори болка. Тук веднага може да се усети разликата между човека, който наистина обича себе си и този, който е нарцисист. Последният е неспособен да се чувства комфортно без чуждото одобрение и внимание. За разлика от него, обичащият себе си би имал достатъчно ресурси за да преодолее дори несправедливо пренебрегване. Всъщност нарцисистът е кух отвътре. Той не е наясно със своите чувства и съответно не може да се справи с тях. Те биват потиснати и излизат навън като неадекватно поведение.
Тези хора не умеят да се свързват с другите. В отношенията си с хората, те отново целят да изглеждат, а не да бъдат. Могат да поддържат приятелства и/или партньорства, които им придават блясък или са неизчерпаем източник на възхищение. Такива отношения обаче са празни, едностранни и неравностойни. За разлика от тях, хората, които обичат себе си са наясно със своята уязвимост и тази на другите. Те влизат във връзки с нагласата за един постоянен обмен и взаимност. Те са способни да видят душата на другия и да разкрият своята. А всичко това им носи усещане за свързаност и щастие.
Нарцисистът всъщност е един дълбоко фрустриран и нещастен човек. Това, което навън изглежда като високо самочувствие, в действителност е тъкмо обратното. Дори и да е наистина много развит в някоя сфера, начинът, по който парадира със способностите си, е показателен, че той се чувства незначителен като личност и се опитва да компенсира за това през самоизтъкване и потискане на околните.
Човекът, който обича себе си, няма нужда от подобни представления. Той не трупа знания и умения за да може да се перчи с тях пред другите. Те са резултат от истинска заинтересованост и любознателност. Той е уверен в това, което може и знае, но също така е наясно, че ще надгражда и ще се развива цял живот. Тази мисъл не му носи болка и умора, а вдъхновение и ентусиазъм да продължава напред.
Нарцисизмът има много проявления. Тук говоря само за най-разпространената му форма. Механизмът обаче е един и същ - един празен и слаб човек, който има нужда от постоянно външно утвърждаване, поради което използва околните за да попълнят липсите му. За разлика от него, обичащият себе си има стабилен вътрешен център, който го подхранва и му дава възможността да се свързва с другите искрено, пълноценно и в дълбочина.
Сигурни ли сте?