Всички са чували, че при психотерапевта клиентът говори за родителите си, независимо на каква възраст е. Има даже безброй карикатури на Фройд, относно неговото прекомерно вглеждане върху връзката с майката. Някои смятат за излишно да се рови в миналото по този начин. Аз лично мисля, че това е доста отговорен и дори рискован процес, който обаче ако се изведе до край, може да има изключителни резултати.
Всъщност в основата си, този психотерапевтичен подход цели освобождаването на индивида от ограниченията, които семейството, от което произхожда, му е наложило. Едно дете изгражда разбирането си за света основно през очите на родителите си. В началото на живота си, то ги счита за всемогъщи. Не подлага под съмнение техните думи. Това му помага да оцелее и да му създаде усещане за сигурност във възраст, в която няма друг начин да го изгради. По-късно обаче ценностната система на нашите родители започва да ни ограничава и да спира развитието на нашата личност. Техните разбирания за живота и света обаче вече са дълбоко вградени в нас. Ние не правим разлика между това, което ни е натрапено и това, което в действителност отговаря на нашия темперамент. Нашето поведение започва да се ръководи от правила, които не са наши. В житейски план започваме да взимаме решения на база тези правила и се поставяме в ситуации, в които сме неудовлетворени, тревожни и нещастни.
Когато се разкрие тази последователност, в клиента се заражда гняв към родителите му и обвинението "Вие ми съсипахте живота!" Точно тук е важно терапията да не прекъсне. Ако остане на ниво гняв, може още повече да се обвърже емоционално с тях, а това прави неговото освобождаване от тяхното влияние невъзможно. Ако терапията е успешна, след бурната реакция ще последва осъзнаването, че и родителите ни са хора, а не всемогъщи богове. Техните ценности са обусловени от времето, в което са живели, и от възпитанието, което са получили от собствените си родители. Когато това се усвои, следва най-важният етап, в който клиентът вече може да направи обективна преценка кои от семейните ценности му служат и кои може да изхвърли и да замести с нови. А когато един човек изгради съзнателно и самостоятелно своята ценностна система, той вече е свободен и независим индивид.
Сигурни ли сте?